Jak vybrat první šicí stroj? 3 otázky, se kterými najdete ten pravý

Rozhodla jste se začít šít nevšední dekorace nebo originální kousky do šatníku? Skvěle! Jak zařídit, aby vás začátky s jehlou a nití správně navnadily tak, že se z šití stane láska na celý život?

Šicí stroj, alfa a omega každé švadlenky

Šicí stroj patří mezi základní investice švadlenky. Zároveň je jednou z těch vyšších, proto byste si měla dobře rozmyslet, jaký si pořídíte. To se lehce říká, ale hůř dělá, pokud jste nikdy nešila. My to víme, a proto vám poradíme, jak na to.

Než vyrazíte na nákup stroje nebo začnete hledat v hlubokých internetových vodách, je důležité, abyste si odpověděla na tyto otázky:

1. Co chci šít?

Budou to povlaky na polštáře, vánoční ubrus, sukně, šaty pro malou princeznu nebo tepláky do lesa? Tyto věci se budou lišit v použité látce, a tedy i požadavku na šicí stroj.

Šití oblečení si většinou žádá schopnost stroje pracovat s pružnými látkami, jako je úplet nebo teplákovina. Na interiérový textil, jako jsou ubrusy nebo závěsy, si většinou vystačíte s bavlnou, se kterou se šije snadno i na základním stroji, a tak je pro začátečníky jako stvořená.

2. Kolik času šití věnuju?

Pokud plánujete vytáhnout stroj jednou za čas na zašití děravých kolen, rozhodně nepotřebujete ten nejlepší na světě. Stačí vám obyčejný šicí stroj v řádech pár tisíc korun.

Je-li však vaše myšlenka na šití o něco odvážnější, vyplatí se vybrat stroj, který už vydrží víc. Bude to každé odpoledne po práci, spíše o víkendech nebo jednou za měsíc? Čím častěji ho budete používat, tím odolnější by měl být.

Lepší šicí stroje většinou začínají na 4–5 tisících korun. Za takové peníze už pořídíte stroj, který jednou možná předáte své dceři. Základem jsou celokovové útroby, které odolají létům vašeho kreativního kouzlení.

3. Ráda objevuju novoty, nebo se držím jednoduché klasiky?

Dříve se dal pořídit jen jeden typ – mechanický stroj. Dnes máme na trhu i elektronické šicí stroje, které řídí malý počítač.

Elektronické stroje umožňují zapamatovat si velké množství stehů a nabídnou mnoho dekorativních možností – kvítky, hvězdičky, autíčka.

Mechanické stroje zvládají základní stehy, a když se něco pokazí, oprava je jednodušší. U elektronických strojů kvalitních značek se o opravu postará specializovaný servis.

Mechanický, nebo elektronický?

Který z nich je pro vás ten pravý? Nedá se říct, že by jeden typ byl lepší. Rozhodujte se podle vaší povahy:

Máte ráda nové funkce? Pak zvolte elektronický stroj se stovkami stehů a vychytávek.

Jste tradiční typ? Pak vám bude vyhovovat mechanický šicí stroj, který je jednodušší a odolnější.

O co se dále u stroje zajímat

  • Značka: Nedoporučujeme značku Singer. Naopak doporučujeme Brother, Janome a Pfaff.
  • Hlučnost: Vhodné pro domácí použití je zaměřit se na tichý chod, obzvlášť pokud šijete večer.
  • Příslušenství: Zjistěte, jaké patky jsou ve výbavě a zda je možné dokoupit další nebo použít univerzální jehly.
  • Servis: Má značka dostupný servis? Je oprava snadná a rychlá?

Závěr

Faktorů, nad kterými je třeba se před koupí zamyslet, je spousta. Vždycky však nejvíce záleží na tom, co od šití očekáváte.

Potřebujete s výběrem šicího stroje poradit? Ozvěte se nám, rádi vám pomůžeme najít ten pravý pro vaše tvoření!

Popup
NAROZENINY

Slavíme 10 let! 🎉 Oslavte to s námi se slevou až 70 % na celý sortiment. Vaší podpory si moc vážíme – bez vás bychom to nedokázali. 💜

Slavíme 10 let - Sleva až 70 % na vše!